Ha a vezető túlhajszolt, a viselkedése rányomja a bélyegét a környezetére is. Ha magával szemben túlzott elvárásokat támaszt, nem szán időt a pihenésre, a munkaközi szüneteket nem tartja fontosnak, többnyire ezt várja el a környezetétől is, természetesnek tartja a felfokozott munkatempót.

Sokszor használjuk elismerően azt kifejezést, hogy valaki egész nap pörög a munkahelyén, és ha jobban belegondulunk, a szónak pont ellenkező a jelentése. Ha valaki vagy valami pörög, az bár nagyon gyors mozgást végez, folyamatosan aktivitásban van, de mindezt egyhelyben teszi, nem mozdul el egyik pontból a másikba.

Hasonló a helyzet a túlhajszolt főnök és beosztottak esetében is. Ha olyan nagy a hajtás, hogy nincs idő a tervezésre és a minőségi munkára, folyamatos tűzoltás folyik.
A rendszeres túlórázást eleinte kísérheti lelkesedés, büszkeség amiatt, hogy valaki különösen hatékonynak érzi magát, de a kezdeti dinamizmust hamarosan kimerültség és kiégés váltja fel.

A munkahelyi kiégés hatékony ellenszere, ha a vezető lehetőséget biztosít a beosztottak feltöltődésére, testi-lelki-szellemi harmóniájuk megteremtésére. Egy tizenkét alkalmas autogén tréning tanfolyam során megtanulható relaxációs technika, akár munkahelyi körülmények között is kíválóan tanulható és alkalmazható stresszkezelő módszer.

Tudjon meg többet erről a módszerről…

Egy túlterhelt főnök fáradt, feszült. Kevésbé veszi észre a beosztottak igényeit, vagy ha észre is veszi, nincs energiája arra, hogy javítson vagy változtasson a helyzeten. Kevésbé toleráns, nem jó a hangulata, az érzelmeit nehezebben tudja kontrolálni, lobbanékony. Gyakrabban megbántja a környezetét, és negatív hangulatot teremt maga körül.  Elindítt egy lavinát. A kollégái védekezésre rendezkednek be, igyekeznek elkerülni, nem mernek tanácsot kérni tőle, a problémákat eltusolják.

Ha tartósan megromlik a munkahelyi légkör és elvész a bizalom, nehéz visszaállítani az eredeti egyensúlyt. A munkatársak menekülni próbálnak a tarthatatlan helyzetből, kiskapukat keresnek és nézelődni kezdenek az álláspiacon. Legkésőbb ilyenkor, érdemes szakember (munkapszichológus vagy coach) segítségét igénybe venni a felmondási hullám megelőzéséhez.

Egy hatékony coaching folyamatának elindításával lehetőség van arra, hogy mind a vezető, mind a beosztottjai átgondolják, átértékeljék a kialakult helyzetet, és hosszú távon működő, a közösség egésze számára optimális megoldásokat keressenek.